Staff Directory

ADMINISTRATION


Dr. Ashley Tomjack : Superintendent

Dr. Ashley Tomjack

Superintendent

Ext. 102

Melissa Beberniss : Secondary Principal

Melissa Beberniss

Secondary Principal

Ext. 103

Janet Brown : Elementary Principal

Janet Brown

Elementary Principal

Ext. 105

 

SUPPORT STAFF


Jana Hudiburgh : Admin/AD Secretary and Transportation Director

Jana Hudiburgh

Admin/AD Secretary and Transportation Director

Ext. 170

Ann Kroeger : High School Secretary

Ann Kroeger

High School Secretary

Ext. 100

Clark Pederson : Nurse

Clark Pederson

Nurse

Ext. 138

Kenley Reimers : Director of Technology

Kenley Reimers

Director of Technology

Ext. 109

Ginney Spiehs : Elementary Secretary

Ginney Spiehs

Elementary Secretary

Ext. 104

Stephanie Tomjack : Business Manager

Stephanie Tomjack

Business Manager

Ext. 101

 

ELEMENTARY


Carrie Ahrens : Paraprofessional

Carrie Ahrens

Paraprofessional

Ext.

Janet Brown : Elementary Principal

Janet Brown

Elementary Principal

Ext. 105

Allison Bartley : First Grade

Allison Bartley

First Grade

Ext. 217

Sara Bierhaus : Third Grade

Sara Bierhaus

Third Grade

Ext. 205

Rozy Dibbern : Kindergarten

Rozy Dibbern

Kindergarten

Ext. 214

Dori Dorsey : Preschool

Dori Dorsey

Preschool

Ext. 220

Ted Evans : Special Education

Ted Evans

Special Education

Ext. 110

Shawn Koehn-Fairbanks : Physical Education/Health

Shawn Koehn-Fairbanks

Physical Education/Health

Ext.

Halsey Gorecki : Paraprofessional

Halsey Gorecki

Paraprofessional

Ext.

Jennifer Hadenfeldt : Third Grade

Jennifer Hadenfeldt

Third Grade

Ext. 204

Staci Hargens : Title 1

Staci Hargens

Title 1

Ext. 201

Lisa Hermann : Second Grade

Lisa Hermann

Second Grade

Ext. 215

Brooklyn Hostetler : Kindergarten

Brooklyn Hostetler

Kindergarten

Ext.

Lisa Jones : Preschool

Lisa Jones

Preschool

Ext.

Kelley Jordan : Band

Kelley Jordan

Band

Ext. 147

Kim Killinger : Vocal Music

Kim Killinger

Vocal Music

Ext. 115

Barb Knopik : Fifth Grade

Barb Knopik

Fifth Grade

Ext. 207

Diana Korinek : Preschool

Diana Korinek

Preschool

Ext.

Deb Lemburg : Fifth Grade

Deb Lemburg

Fifth Grade

Ext. 206

Stephanie Luhn : Paraprofessional

Stephanie Luhn

Paraprofessional

Ext.

Angie Nelson : Paraprofessional

Angie Nelson

Paraprofessional

Ext.

Heather Piersol : Paraprofessional

Heather Piersol

Paraprofessional

Ext.

Leanna Pollock : Social Emotional Learning Coordinator

Leanna Pollock

Social Emotional Learning Coordinator

Ext.

Kyra Riley : Paraprofessional

Kyra Riley

Paraprofessional

Ext.

Cortney Rose : Paraprofessional/After School Coordinator

Cortney Rose

Paraprofessional/After School Coordinator

Ext.

Elaine Safarik : Paraprofessional

Elaine Safarik

Paraprofessional

Ext.

Kelsey Safarik : Special Education

Kelsey Safarik

Special Education

Ext.

Kris Simon : Librarian

Kris Simon

Librarian

Ext. 142

Ginney Spiehs : Elementary Secretary

Ginney Spiehs

Elementary Secretary

Ext. 104

Kim Steffen : Tech Integration & Junior High Reading

Kim Steffen

Tech Integration & Junior High Reading

Ext. (HS) 146/(EL) 201

Rachel Sullivan : Second Grade

Rachel Sullivan

Second Grade

Ext. 216

Erin Taukiuvea : Special Education

Erin Taukiuvea

Special Education

Ext.

Jen Trumler : Fourth Grade

Jen Trumler

Fourth Grade

Ext. 208

Kim Vieth : First Grade

Kim Vieth

First Grade

Ext. 218

Kiley Wrage : Speech Pathology and Early Childhood

Kiley Wrage

Speech Pathology and Early Childhood

Ext.

Thomas Yoachim : Fourth Grade

Thomas Yoachim

Fourth Grade

Ext. 209

HIGH SCHOOL


Jana Hudiburgh : Admin/AD Secretary and Transportation Director

Jana Hudiburgh

Admin/AD Secretary and Transportation Director

Ext. 170

Melissa Beberniss : Secondary Principal

Melissa Beberniss

Secondary Principal

Ext. 103

Helen Bender : English

Helen Bender

English

Ext.

Laethion Brown : Physical Education/Activities Director

Laethion Brown

Physical Education/Activities Director

Ext. 114

Kay Carpenter : Guidance Counselor

Kay Carpenter

Guidance Counselor

Ext. 141

Bart Cron : Special Education

Bart Cron

Special Education

Ext.

Geoff Cyboron : Art

Geoff Cyboron

Art

Ext. 119

Tim Dvorak : Social Studies

Tim Dvorak

Social Studies

Ext. 135

Tyler Ehresman : Math

Tyler Ehresman

Math

Ext.

Ted Evans : Special Education

Ted Evans

Special Education

Ext. 110

Kalen Garrett : Physical Education

Kalen Garrett

Physical Education

Ext.

Abby Hadenfeldt : AG/FFA teacher

Abby Hadenfeldt

AG/FFA teacher

Ext.

Kayla Hawkins : English

Kayla Hawkins

English

Ext.

Tiffany Jacobsen : Social Studies

Tiffany Jacobsen

Social Studies

Ext.

Kelley Jordan : Band

Kelley Jordan

Band

Ext. 147

Kim Killinger : Vocal Music

Kim Killinger

Vocal Music

Ext. 115

Scott Korinek : Sixth Grade

Scott Korinek

Sixth Grade

Ext. 108

Megan Lienemann : Math

Megan Lienemann

Math

Ext. 125

Ashlyn Lube : Sixth Grade

Ashlyn Lube

Sixth Grade

Ext. 106

Tracy Lukasiewicz : Special Education

Tracy Lukasiewicz

Special Education

Ext. 157

Kasie McGee : Science

Kasie McGee

Science

Ext.

Steph McInturf : Spanish

Steph McInturf

Spanish

Ext. 131

David Morris : Science

David Morris

Science

Ext. 112

Dorothy Moss : Math

Dorothy Moss

Math

Ext. 132

Jerry Nott : Success Center

Jerry Nott

Success Center

Ext. 137

Kaleb Schuster : Ed Tech, Computer Science, & Business

Kaleb Schuster

Ed Tech, Computer Science, & Business

Ext. Classroom: 107 / Help Desk: 229

Kris Simon : Librarian

Kris Simon

Librarian

Ext. 142

Diana Sonnenfeld : Paraprofessional

Diana Sonnenfeld

Paraprofessional

Ext. 152

Kim Steffen : Tech Integration & Junior High Reading

Kim Steffen

Tech Integration & Junior High Reading

Ext. (HS) 146/(EL) 201

Josh Van Pelt : English and Journalism

Josh Van Pelt

English and Journalism

Ext.

Doug Voigt : Industrial Technology

Doug Voigt

Industrial Technology

Ext. 123

 

SPECIAL EDUCATION


Bart Cron : Special Education

Bart Cron

Special Education

Ext.

Heather Parker-Evans : School Psychologist & Elementary Counselor

Heather Parker-Evans

School Psychologist & Elementary Counselor

Ext. 203

Ted Evans : Special Education

Ted Evans

Special Education

Ext. 110

Tracy Lukasiewicz : Special Education

Tracy Lukasiewicz

Special Education

Ext. 157

Kelsey Safarik : Special Education

Kelsey Safarik

Special Education

Ext.

Erin Taukiuvea : Special Education

Erin Taukiuvea

Special Education

Ext.

Kiley Wrage : Speech Pathology and Early Childhood

Kiley Wrage

Speech Pathology and Early Childhood

Ext.

 

BOARD OF EDUCATION


Todd Nitsch : Board Secretary

Todd Nitsch

Board Secretary

Ext.

tnitsch@centuraps.org
Mark Johnson :

Mark Johnson

Ext.

mjohnson@centuraps.org
Will Kemptar :

Will Kemptar

Ext.

wkemptar@centuraps.org
Teresa Grabowski : Board Vice President

Teresa Grabowski

Board Vice President

Ext.

tgrabowski@centuraps.org
Sandra Davis : Board President

Sandra Davis

Board President

Ext.

sdavis@centuraps.org
Justin Caspersen :

Justin Caspersen

Ext.

jcaspersen@centuraps.org

MAINTENANCE


Dwight Jones : Maintenance Director

Dwight Jones

Maintenance Director

Ext. 226