About Julie Otero

Website:
superintendent_otero has written 156 articles so far, you can find them below.

Centura Boys’ Track Team Places 2nd at UNK Invitational Meet

trackCongratulations to Boys’ Track Team for their runner-up finish at the UNK Invitational Meet.
 

Student Event Place
Tyler Gates Boys 55 M Dash 3rd
Tyler Gates Boys 200 M Dash 3rd
Juan Perez Boys 800 M Run 3rd
Tate Trumler Boys 3200 M Run 5th
Tate Trumler Boys 55 M Hurdles 1st
Tanner Rosenquist Boys 55 M Hurdles 2nd
Noah Bruggeman Boys 55 M Hurdles 3rd
Casperson,Wooden, Packer, Rosenquist Boys 4 X 400 M Relay 1st
Coronado, Perez, Magana, Schuster Boys 4 X 800 M Relay 4th
Tanner Rosenquist High Jump 3rd
Willy Packer High Jump 4th
Willy Packer Pole Vault 4th
Noah Wooden Pole Vault 5th
Dawson Casperson Boys Long Jump 2nd
Reed Trumler Boys Long Jump 6th
Dawson Casperson Boys Long Jump 2nd
Noah Wooden Boys Long Jump 4th
Austin Simmons Boys Shot Put 2nd

 

Centura Girls’ Track Team Places 2nd at UNK Invitational Meet

 track2 Congratulations to the High School Track Girls Team for placing 2nd at the UNK Invitational Meet.


Student

Event

Place

Brooklyn Hostetler

Girls 55 M Dash

4th

Brynn Korinek

Girls 200 M Dash

2nd

Brynn Korinek

Girls 400 M Dash

4th

Caitlin States

Girls 400 M Dash

5th

Hailey States

Girls1 Mile run

4th

Abby Hadenfeldt

Girls 3200 M Run

2nd

Jaden Gentleman

Girls 55 M Hurdles

4th

Korinek, States, Kosmicki, Gentleman

Girls 4 X 400 M Relay

2nd

States, States, Ramirez, Nitsch

Girls 4 X 800 M Relay

2nd

Taylor Grabowski

High Jump

4th

Brooklyn Hostetler

Girls Pole Vault

1st

Rylee Kosmicki

Girls Pole Vault

2nd

Elayna Holcomb

Girls Long Jump

6th

Taylor Grabowski

Girls Triple Jump

1st

Rachel Baustert

Girls Triple Jump

2nd

High School Science Olympiad Results

scienceThe following groups achieved medals in the Science Olympiad at UNK: Conner Sokol & James Price placed 1st in Rocks and Minerals and 6th in Astronomy; Grace McDonald & Heather Hewitt placed 1st in Write it/Do it; Macy Baldwin & Maddy Hickok placed 1st in Ecology; Reed Trumler & Evan Meyers placed 2nd in Chem Lab; Abby Hadenfeldt & Shelby Budde placed 5th in Disease Detectives. As an overall team they were able to bring home a 2nd place finish.


Lou Platte Conference Art Show Results

LPCCentura students were well represented at the Lou Platte Conference Art Show held on Saturday, March 18, 2017. The following are results of Centura Students:

 Centura Student

Category

Name of Piece

Place

Grace McDonald

Pencil Drawing-Portrait

Little Bitty

2nd place

Heather Hewitt

Pencil Drawing-Other

Linus Without Lucy

Honorable Mention

Grace McDonald

Pencil Drawing-Portrait

Falling

Honorable Mention

Grace McDonald

Colored Drawing

Gen 3:6 Temptation

3rd place

Heather Hewitt

Printmaking

Parude Sandmeow

3rd place

Grace McDonald

Colored Pastel

Bubbles

3rd place

Calli Gorecki

Black & White-any medium

Mooski

4th place

Heather Hewitt

Scratch Art-All

Wisdom

5th place

Grace McDonald

Oil/Acrylic Painting

River Bend

3rd place

Calli Gorecki

Watercolor Painting

M

2nd place

Alli Phillips

Fiber & Textile

Karp

2nd place

Sam Simdorn

Water color

 

Honorable Mention